Звернення декана

Шульга С.Н.

Декан факультету РБЕКС
проф. Шульга С.М.

Багато випускників вважають, що професію необхідно вибрати один раз і назавжди, на все життя. І ця точка зору, безумовно, має право на існування. Проте, слід пам’ятати, що пріоритети в житті і в суспільстві досить швидко змінюються, – це показали останні десятиліття в нашій країні. Якщо в 1990-і роки було престижно працювати юристом або фінансистом (і це підтверджував розмір зарплати), то сучасна економіка України потребує фахівців більш “матеріалізованих” професій – людей з більш глибокими знаннями техніки, законів природи. Зрозуміло, що в нинішньому, динамічному світі важко вибрати професію “на все життя”. Але люди знають, що в світі є вічні цінності. Якщо людина отримає на початку життєвого шляху фундаментальні знання, вона протягом усього життя буде затребуваною, буде корисна суспільству, їй завжди будуть пропонувати роботу з гідною оплатою праці; про таку людину говорять: “Вона ніколи не пропаде!”. Справа в тому, що у того, хто отримав фундаментальну фізико-математичну освіту завжди вистачає знань, щоб у короткий термін перекваліфікуватися і стати високим професіоналом у тих спеціальностях, які затребувані на тому чи іншому етапі розвитку економіки країни.

Підготовка фахівців-радіофізиків в ХНУ на базі фундаментального фізико-математичної освіти була розпочата ще сто років тому (точніше, в 1911 році) з приходом на роботу в Харківський університет Д.А. Рожанского – учня винахідника радіо – А.С. Попова. Нинішні студенти факультету радіофізики, біомедичної електроніки та комп’ютерних систем отримують підготовку в галузі формування, зберігання, передачі, приймання, обробки і захисту різних видів цифрової інформації (зображень, мови, сигналів управління і телеметрії), стосовно задач зв’язку, радіолокації, радіонавігації та телекомунікацій . Акцент робиться на комп’ютерну обробку сигналів. Намічена підготовка і в області оптоінформатики – розділу радіофізики, пов’язаного зі створенням нових матеріалів, технологій і пристроїв для передачі, приймання, обробки, зберігання і відображення інформації на основі оптичних технологій. (Приміром, без оптоінформатики немислимий сучасний Інтернет). В даний час на нашому факультеті розвиваються наукові напрямки, затребувані у всьому світі, – від біофізики (включаючи електромагнітну біологію) до цифрової (комп’ютерної) радіофізики, від біомедичної електроніки до новітніх інформаційних технологій, від мікроелектроніки та наноелектроніки до космічної радіозв’язку, від фізики мікрохвильових комунікацій до електромагнітної екології.

Немає більш захоплюючої роботи, ніж вивчення і освоєння фундаментальних законів природи за допомогою електромагнітних хвиль, тобто шляхом використання радіофізичних (безконтактних, що не руйнують об’єкт вивчення) методів. Наприклад, використання радіофізичного методу магнітного резонансу дозволяє отримати докладне зображення внутрішніх органів людського тіла (томографія) з метою встановлення правильного медичного діагнозу, радіотелескопи дають можливість отримати інформацію про далекі галактики, про еволюцію Всесвіту. Використання приладу квантової радіофізики – лазера дає можливість успішно лікувати важкі хвороби очей – видаляти катаракту, боротися з глаукомою, робити складні порожнинні хірургічні операції без крововтрати (відсутність крововтрат відбувається тому, що розрізаючи біологічну тканину, промінь лазера одночасно “заварює” кінці тканинних кровоносних капілярів праворуч і ліворуч від лінії розрізу). Обробка електромагнітними хвилями різноманітних твердих і рідких тіл істотно модифікує їх властивості; тому широко застосовується в машинобудівній, хімічній, фармацевтичній, харчовій промисловості, у будівництві, а також при виробництві електроенергії і в інших галузях народного господарства. Радіофізичні прилади НВЧ діапазону є невід’ємною частиною сучасних прискорювачів заряджених частинок – всіляких типів циклотронів і коллайдеров, за допомогою яких вчені розкривають таємниці мікросвіту. Радіофізичні методи дозволяють виявляти в навколоземному космосі предмети, розміром з тенісний м’яч, і ці ж методи дають можливість створювати мікро- і нанодвігателі для мікророботов, здатних “адресно” доставити потрібні ліки до конкретного внутрішньому органу людини, що потребує лікування. Радіофізичні методи активно використовуються в різноманітних нанотехнологіях, що дозволяють створювати нові матеріали з небаченими раніше фізико-хімічними властивостями. Все перераховане забезпечує неухильний науково-технічний прогрес.
Ми будемо щиро раді бачити вас не тільки в якості студентів та аспірантів, а й у лавах наших майбутніх колег, які відкривають разом з нами таємниці природи і працюючих на благо і процвітання нашої країни.

Декан факультету радіофізики, біомедичної електроніки та комп’ютерних систем,
професор, доктор фізико-математичних наук Шульга С.М.

Напишіть відгук